eCharger EVC22-3AC-20, 1.38 – 22 kW
Product details
Product information "eCharger EVC22-3AC-20, 1.38 – 22 kW"
The SMA eCHARGER EVC22-3AC-20 is a three-phase AC EV Charger for electric vehicles, optimized for the Sunny Home Manager 2.0. It offers an adjustable charging power from 1.38 to 22 kW, type 2 charging socket with shutter and power failure protection. Additional functions include boost function, automatic phase switching, residual current protection, LED status display, RFID card reader and illumination of the charging area. The charger has an LCD display, 2 Ethernet ports, WLAN, multiple digital inputs and outputs, RS485 port and is prepared for OCPP 1.6. An integrated web server enables easy monitoring and control via SMA Energy App, while SMA Smart Connected ensures easy integration into your smart home. Finally, it is worth mentioning that this state-of-the-art charging station is manufactured in Germany, which underlines its quality and reliability.
Product advantages:
State-of-the-art charging station manufactured in Germany
Safe due to power failure protection
Integrated DC fault monitoring
5-year warranty
Product features:
Max. charging power per charge point: 22 kW
Access control: RFID (2 cards included in delivery)
AC grid voltage: 230 / 400 V
Feed-in phases: 1- or 3-phase
Phase switching: yes
MID meter: no
Calibrated: no
Interfaces: Wifi, Ethernet, RS485, 6 x DI
Protection class: IP54
Dimensions: 190 x 270 x 495 mm